Spravujete-li vozový park, je každému jasné, že automobily ke své práci potřebujete více než dost. V tomto ohledu samozřejmě platí, že pokud je nemáte k dispozici, může to být pro vaši společnost problém. Naštěstí se nejedná o problém neřešitelný, jelikož je možné využívat náhradní vozidlo. Jedná se o dočasný automobil, který vám může být poskytnut v případě, že váš běžný firemní automobil není pojízdný. Podívejme se proto na možnosti, kdy můžete náhradní vozidlo využívat, stejně jako si zmapujeme i možnosti spojené s tím, jak náhradní automobil konkrétně získat. Díky tomu máte možnosti i ve chvíli, kdy nemáte k dispozici svůj vlastní automobil jednoduše pokračovat v činnosti vaší firmy, jelikož i nadále budete mít s čím jezdit.

Náhradní vozidlo se hodí v případě nehody
Tato možnost dnes rozhodně patří mezi ty nejběžnější, které s využitím náhradního vozidla přímo souvisejí. Pokud tedy způsobíte dopravní nehodu a váš automobil se stane nepojízdným, je možné náhradní vozidlo využít. Většinou vám může být dostupné již pár hodin po samotné nehodě. Máte tak jistotu spojenou s tím, že chod vaší konkrétní společnosti rozhodně není, stejně jako nebude nijak výrazně ohrožován. To je dnes nejenom velké pozitivum, ale především pro větší firmy s rozsáhlejším vozovým parkem by to měla být také naprostá samozřejmost. Díky tomu nebude jejich chod nijak ohrožen.
Samozřejmostí je logicky také to, že náhradní vozidlo nemusí být dostupné jenom ve chvíli, kdy nehodu způsobíte. Logicky můžete tuto možnost využívat také v případě, kdy jste se stali obětí dopravní nehody. Tedy v situaci, kdy to nebyl váš zaměstnanec, který konkrétní autonehodu způsobil. V tomto případě je tedy jedno, kdo za nehodu může, jelikož vás by mělo zajímat primárně to, aby byl váš automobil opět pojízdný a aby bylo možné pokračovat v samotné jízdě, stejně jako je třeba následně zajistit celý chod a činnost firmy.

Auto můžete získat i v případě poruchy
I ta je poměrně častým problémem, který může znamenat to, že budete nuceni náhradní vozidlo využívat. Vlivem poruchy se totiž může stát to, že auto také nepojede, nebo by samotná jízda v něm samotném byla minimálně nebezpečná. Pokud je to opravdu tak, je třeba zabezpečit, aby se konkrétní zaměstnanec dostal na požadované místo jiným způsobem. A to mu může náhradní auto umožnit. Mluvíme-li o poruchách, nesmíme zapomínat také na situaci spojenou s tím, kdy problém může být spojen třeba i se závadou, která je řešena formou klasické reklamace.
Když mluvíme o nutnosti navštívit konkrétní servis, nesmíme zapomenout také na další nutnost, ke které se váže také případné garanční prohlídka, nebo základní údržba. Zde se sice nejedná o konkrétní poruchy, které by bránili vozidlu v jízdě. Jedná se ale o situace, kdy daný automobil zkrátka také nemůže být použitý a je třeba hledat nové řešení. Máme-li být konkrétní, je to řešení spojené opět s poskytnutím nového vozidla.

Automobil může poskytnout servis
Hlavní situace, které mohou nastat a při kterých budete pravděpodobně potřebovat náhradní vozidlo, máme zmapovány. Nezapomínejte také na důležitou informaci, která je spojena s tím, kdo nám dočasné auto může nabídnout. V první řadě to jsou autoservisy. Jedná se především jak o autoservisy autorizované, tak i servisy podstatně větší. Platí totiž, že u těch menších tato služba k dispozici není. Pokud tedy možnost náhradního auta vyžadujete, je dobré se na to zaměřit právě ve chvíli, kdy již vybíráte servis, kterému se svěříte do rukou a se kterým sjednáte spolupráci, či přímo podepíšete smlouvu. Daný servis vám následně poskytne automobil, který bude náhradou za ten, který je aktuálně v servisu umístěn.
Důvody a možnosti, kdy vám auto poskytne, mohou být různé. Primárně je to ona porucha a tak máte automobil nový k dispozici po celou dobu opravy. Stejně tak vám může být dané auto k dispozici také ve chvílích, kdy je třeba uskutečnit garanční prohlídku, nebo provést základní údržbu spojenou s výměnou oleje a s dalšími kroky. Zapomínat nesmíme ani na situace, kdy je vůz v servisu kvůli tomu, že je vlivem nehody poškozený. Určitě je třeba vědět i to, že poskytnutí náhradního vozidla se danému servisu vyplatí proto, že nijak neohrozí činnost vaší firmy a tak může opravu zvládnout v běžných, nebo i delších lhůtách. Není tak tlačen do různých šibeničních termínů, které v daném směru nemusí být nic neobvyklého.

Náhradní automobil poskytne i autosalon
Druhou možností, kdo vám může daný automobil nabídnout, je konkrétní autosalon. I u něho platí, že se jedná o prodejce, který má k dispozici paletu vozů, které jsou připraveny v perfektním stavu právě pro tyto účely. A kdy je možné využít náhradní vozidlo právě v tuto chvíli? Hlavním důvodem může být reklamace vašeho vozu. Pokud nejde o závadu, která by mohla být vyřešena na počkání, je třeba projít standardním reklamačním řízením. A s ním už je následně spojeno to, že byste mohli být až třicet dní bez auta. V rámci zkvalitnění služeb především pro firmy však autosalony nabídnou automobil k užívání.
Samozřejmě zde platí, že je to velmi často předváděcí nebo referenční model, který je určený právě na tyto potřeby. Znamená to také fakt, že mnohdy se jedná také o automobil zcela totožných parametrů. A tak zatímco u výše uvedeného servisu může dojít k tomu, že dostanete automobil zcela jiný, v tomto případě je vysoká pravděpodobnost toho, že dostanete přesně to auto, které vám v daném směru náleží. Mnohdy se nemusíte trápit ani s nájezdem kilometrů, stejně jako s řadou dalších věcí.

Posloužit mohou také autopůjčovny
Třetí možností, jak můžeme náhradní automobil získat, přinášejí autopůjčovny. Ty jsou dnes sice velmi oblíbenou možností, pokud chceme auto standardně půjčit, ale mohou být spojeny také s možností toho, kdy zkrátka daný konkrétní automobil získáme jako náhradní. I to je v současné době nejenom možné, nečasto je to také využívané. Pokud je něco, na co bychom v daném směru rozhodně neměli zapomenout., to je fakt, že autopůjčovny dnes nabídnou širokou škálu vozů. A to jak konkrétních značek, tak i výbavových stupňů, stejně jako i různých roků výroby. Většinou tak jako náhradní vozidla nabízejí taková auta, která jsou totožná s těmi, kterými jezdíme.

Kolik peněz náhradní vozidlo stojí?
Jedná se samozřejmě o službu jako každou jinou. S tím je třeba počítat, pokud se ji rozhodneme využít. Pokud nemáme domluveny žádné specielní požadavky, můžeme počítat s tím, že za danou možnost budeme standardním způsobem platit. Ceny se v takovém případě mohou pohybovat skutečně různé. Podíváme-li se na ně objektivně, je dobré počítat s několika sty, stejně jako s několika tisíci za jeden konkrétní den, co budeme mít náhradní vozidlo k dispozici. Platí to hlavně u konkrétních servisů, stejně jako to platí u autopůjčoven.
Když o výdajích mluvíme, je třeba zjistit si také informaci spojenou s kilometrovým nájezdem. Cena za pronájem vozu totiž nemusí být konečná. Velmi obvyklé je totiž i to, že platíme za konkrétní kilometrový nájezd, který s náhradním vozidlem uskutečníme. Většina poskytovatelů dnes nabízí určitý základ zdarma a dále již platíme za každý ujetý kilometr. Zde to může být cena, která se pohybuje v desetihaléřích i korunách. Opět záleží hlavně na tom, kolik celkově s vozem ujedeme, nebo jak dlouho ho budeme mít. Ideální je najít takovou možnost, kde se počet najetých kilometrů nebere vůbec v potaz. Zde tak máme jistotu nejvýhodnější nabídky na našem trhu.

Lze mít náhradní vozidlo i zdarma? Ano
Spravujete-li vozový park a máte obavu z toho, že byste snad museli zvyšovat výdaje na jeho správu vlivem placení za náhradní vozidla, není třeba mít zase takové obavy. Jsou i situace, kdy ho můžete mít zdarma. Příkladem může být například domluva s konkrétním autoservisem, kterého služby se rozhodnete využívat. V takovém případě se lze domluvit na tom, že v rámci správy vozového parku dostanete náhradní automobil automaticky a zdarma. Servis tak získá zajímavou zakázku a vy jistotu prvotřídních služeb. Často může být součástí i pick-in servis, kdy si daný opravář pro vaše firemní auto také přiveze. A to je spojeno s tím, že vám ihned dá také automobil náhradní. Ten tak bude stále k dispozici právě ve vašich firemních garážích.
Jsou ale i možnosti, kdy může náhradní vozidlo proplatit také pojišťovna. To se týká situací, které jsou spojeny s nehodou. Pokud jste ji nezpůsobili, zaplatí se celý náklad z povinného ručení toho, kdo nehodu zavinil. A to po celou dobu, která je nezbytná k následnému uvedení do provozu vašeho vozu. Pravdou sice zůstává, že možnost proplacení musí nejprve schválit likvidátor, ale ten není v 99 procentech proti. Máte na to totiž právo. Podobná situace může nastat v případě havarijního pojištění, pokud zde máte tuto službu sjednánu. I to je ideální případ toho, jak si půjčení vozu nechat proplatit. Zde platí, že si náhradní vůz nejčastěji berete z autopůjčovny. Pozor si dejte na to, aby se jednalo z hlediska parametrů o vůz velmi podobný tomu, který vám patří. Jedině tak budete mít na zaplacení stoprocentní nárok.

Případnou nehodu lze řešit i jednodušeji
Pamatujte také na to, že pokud se daná nehoda stane, je nejprve třeba případný náhradní vůz zaplatit s firemních peněz a teprve později dojde k tomu, že je pojišťovna proplatí a tedy vám jsou vráceny na účty. To může být logicky spojeno s nutností složitější administrativy. Proto existují i služby, kdy lze náhradní vozidlo získat právě bez těchto formalit. Jak na to? Stačí využít různých nehodových služeb, které se na našem trhu pyšní právě tím, že za vás dokážou vše zařídit a vše vyřídit zcela zdarma. A to jak v souvislosti s firemním vozidlem, tak v souvislosti s řešením celé pojistné události.
Jak vše probíhá? Poměrně jednoduše a rychle. To jediné, co mnohdy stačí udělat, je jenom v případě nehody zavolat tuto konkrétní společnost, jejíž služby chceme využívat. Ta následně dorazí na místo určení a nám nebo našemu zaměstnanci ihned předá náhradní automobil. Dále s námi sepíše všechny potřebné dokumenty spojené s tím, že nás bude v rámci škodní události zastupovat. Následně zajistí celou likvidaci pojistné události, stejně jako jednání s pojišťovnou, ale také opravu našeho firemního vozu. Jakmile je vše hotovo, náš opravený a plně funkční vůz dopraví do našich garáží a firemních prostor a odveze si automobil, který sloužil jako náhradní. To vše bez nutnosti zaplatit byť jenom drobnou částku. Na druhou stranu ale musíme dodat, že v tomto segmentu se může nacházet řada podvodníků a tak je třeba dát si pozor na to, komu náš automobil skutečně svěřujeme a zda jsou podmínky sepisované smlouvy skutečně takové, jaké je očekáváme.