Operativní leasing pro soukromé osoby

Vůz je pouze pronajat
Operativní leasing pro soukromé osoby a jeho možné podoby
Jaké jsou výhody?
Jaké jsou nevýhody?
Shrnutí

Financování vozu formou leasingu je oblíbené již po dobu několika let. Většinou se jednalo o financování formou finančního leasingu, který byl dostupný hlavně firmám. Těm se postupně začal nabízet i operativní leasing. O ten byly soukromé osoby dlouhou dobu ochuzeny. Až do chvíle, než společnost Škoda přišla s nabídkou, která nesla název „Škoda bez starostí“. Ta nastartovala trend, kdy je možnost financování daného vozu dostupná i soukromým osobám. A jak vše funguje?

Vůz je pouze pronajat

Dnes si můžeme operativní leasing pro soukromé osoby představit jako dlouhodobý pronájem konkrétního vozu. Je majitelem automobilky nebo leasingové společnosti, která ho dále pronajímá soukromé osobě. A to za předem daný měsíční poplatek. Ten se odvíjí od několika faktorů, kam se řadí například:

  • Stáří a typ vozu
  • Délka celkového pronájmu
  • Dovolený nájezd a doprovodné služby

V principu daná služba funguje tak, že si automobil pronajmeme na určitou dobu, jezdíme s ním a měsíčně platíme určitou částku. S tím je spojeno to, že vůz nebude nikdy náš, ale máme ho jenom půjčený – pokud nedojde k odkupu. Tomu se budeme věnovat níže.

Operativní leasing pro soukromé osoby a jeho možné podoby

Variant je hned několik. Dvě klíčové bychom mohli rozdělit s ohledem na celkový komfort. První varianta, se kterou přišla výše zmíněná škoda, je založena na leasingu, během kterého se samotný nájemce nemusí o nic starat. Veškeré servisní prohlídky, údržbu a vše okolo řeší výhradně jenom majitel vozu – tedy leasingová společnost, nebo konkrétní automobilka. Cena této formy bývá podstatně vyšší, než varianta druhá.
Ta potěší nižší cenou, ale zároveň je spojena s tím, že nájemce má v souvislosti s vozem určité povinnosti. Je třeba platba za servisní prohlídky, nutnost vlastní výměny kol, nebo jiné jednoduché servisní úkony, na které se nevztahuje záruka. Jde tedy o situaci, která už je více podobná klasickému finančnímu leasingu.

Jaké jsou výhody?

Podívejme se i na výhody, které s operákem pro soukromé osoby souvisí. Pokud jde o nejlepší možný pronájem, v podstatě je jedinou starostí majitele pouze tankování pohonných hmot. Nic více řešit nemusí. Majitel vozu zajistí pojištění, likvidaci případných pojistných událostí, stejně jako se postará o naplánování a financování servisních úkonů. Výhodou je také možnost jízdy v neustále novém autě. Operativní leasing pro soukromé osoby je obvykle uzavírán na dobu v rozmezí 1 – 3 roky. Poté dojde jenom k výměně vozu a smlouva může trvat dále. Znamená to možnost jezdit stále v technicky i vzhledově kvalitním voze, bez nutnosti řešit jeho následný prodej. Nebo koupi.
Výhodou je ale i možnost toho, že na konci sjednaného obdobní může být vůz klasicky odkoupen. Zbytková cena je obvykle známá už při sjednávání smlouvy a tak má soukromá osoba dostatek času na to, rozmyslet se, co bude po několika letech. Operativní leasing navíc potěší také tím, že lze s vozem odjet v podstatě bez peněz. Podepsání smlouvy může být podmíněno jenom zaplacením první splátky, což se hodí u těch lidí, kteří nemají na koupi nového vozu.

Jaké jsou nevýhody?

Ano, i ty operativní leasing pro soukromé osoby má. První nevýhodou je jistě vysoká cena, která se pohybuje v řádech nižších tisíců – a to mluvíme o nejdostupnějších vozech. Negativem je také nemožnost mluvit do výběru povinného ručení a havarijního pojištění. To je předem dáno a nepatří k nejlevnějším. Mnoha lidem určitě vadí také omezený limit spojený s nájezdem, který se pohybuje v řádech 10 – 20 tisíc kilometrů ročně. Problémy mohou nastat také při vracení vozu, kdy je důkladně zkoumáno jakékoliv poškození – třeba laku nebo skel. To může být následně doúčtováno.
Nevýhodou je určitě i to, že aktuálně není moc společností, které by na soukromé osoby přímo cílili. Sice se postupně zvyšuje jejich počet, ale oproti firemní klientele je to stále málo. S tím souvisí i samotná nabídka automobilů, které jsou k dispozici. Ta obvykle zahrnuje buď spíše nižší třídu, nebo naopak prestižní manažerské vozy. Ty rodinné nejsou příliš obvyklé. Stejně tak není nijak dobrá ani zůstatková hodnota vozu, která se po několika letech drží výše, než stejná auta umístěná třeba v bazarech.

Shrnutí

Operativní leasing pro soukromé osoby může být celkem dobrou alternativou ke klasickému financování, pokud zohledníme možnou vyšší splátku a to, že nám vůz nemusí nikdy patřit. Na druhou stranu potěší možnost jezdit stále s novým autem, stejně jako možnost snadného získání. Omezující jsou podmínky spojené s nájezdem, stejně jako případné pokuty za drobná poškození vozu při jeho vrácení. Soukromé osoby mají proti podnikatelům i problém s tím, že je o mnoho méně leasingových společností, které by jim takzvaný operák nabídly.

Subscribe
to our newsletter

CONTACT FORM HERE...

apartmentenvelope