Jaký automobil koupit, to již víme. Čeho se také musíme dotknout, to jsou možnosti, jakými způsoby ho financovat. Probereme si tedy základní varianty včetně toho, jaké konkrétní mají výhody, stejně jako jaké mají případné nevýhody. Dnes platí, že možností je na našem trhu poměrně dost a tak můžeme jako podnikatelé vybrat to, co nám z hlediska komfortu a služeb vyhovuje nejvíce. Mezi běžné varianty patří:
- Zaplacení vozu v hotovosti
- Financování pomocí úvěru
- Financování pomocí leasingu
- Využití operativního leasingu
Zaplacení vozu v hotovosti je ideální možností financování
Podívejme se nejprve na tu nejlepší možnost, která s financováním vozu souvisí. Jde samozřejmě o možnost zakoupit vůz v hotovosti. Zde je jedinou podmínkou dostatek kapitálu, který můžete buď vybrat, nebo převést v rámci bankovního převodu. U této možnosti rozhodně nezapomínejte na to, že nezaplatíte ani o korunu navíc. Z hlediska budoucích výdajů se tak nemusíte bát jakýchkoliv úroků a poplatků. Automobil za firemní peníze zkrátka koupíte a od této doby se stává součástí vašeho vozového parku. Tato možnost je ideální i z hlediska administrativy, jelikož v tomto případě se není třeba bát toho, že by snad bylo nutné cokoliv vyřizovat. Peníze jsou předány oproti podpisu smlouvy.
Důležitým pozitivem, které souvisí s platbou v hotovosti je i možnost uplatnit odpočet DPH. Díky této cestě můžete mít jistotu spojenou s tím, že tuto daň můžete žádat po finančním úřadu hned, v plné výši. Zároveň je tato možnost pozitivní i v ohledu, který souvisí s možností výrazně si snížit daňový základ. Zaplatíte-li za firemní automobil právě v hotovosti, máte zde jistotu toho, že danou plnou částkou daný základ ihned snížíte. Ideální třeba na konci zdaňovacího období.
Jaká specifika má financování pomocí úvěru?
Druhou možností financování vozu je samozřejmě úvěr. Jedná se o půjčku, kterou použijeme právě na koupi daného vozu. Na úvod je třeba říci, že je možné vzít si i úvěr neúčelový a ten následně využít k tomu, že si za něho automobil koupíme. Není to ale ideální možnost, jelikož z hlediska výhodnosti více doporučujeme standardní úvěr na auto. Tedy účelový produkt. Ten dnes není problém vyřídit jak u banky, tak i u nebankovní společnosti. Vše už je tak daleko, že dané financování zajistí konkrétní prodejce. Ten s námi následně sepíše žádost a my už počkáme jenom na vyřízení. Následně můžeme s daným vozem odjet. Jedním z důležitých pojmů je v tomto směru akontace. Jedná se o částku, kterou musíme zaplatit na místě, ve chvíli kdy si automobil bereme. Výhodou je, že dnes existuje i nulová akontace a tak s vozem odjedeme a následně ho jenom splácíme.
Podíváme-li se na hlavní výhody a nevýhody, musíme rozhodně začít zajímavým pozitivem. Jedná se o výhodu spojenou s tím, že koupě vozu na úvěr je spojena s tím, že ho můžeme ihned přihlásit na svou firmu. Není tak nutné podobně jako u leasingu čekat na to, až zaplatíme poslední splátku. Vůz je tak od chvíle koupě oficiálně firemní. Důležité je nezapomínat na to, že některé úvěrové společnosti mohou mít podmínku, že budou držet náš velký technický průkaz. Ten nám zašlou jenom v případě, kdy bude třeba technická kontrola. Jinak ne. Negativem je samozřejmě to, že s každou autopůjčkou je spojený také úrok. O tom, jak bude vysoký, rozhoduje hlavně konkrétní cenová politika poskytovatele. Nejsou to jenom nebankovní společnosti, ale jsou to také banky. To může být drobné pozitivum spojené s tím, že úrok nebude zase až tak velký. Také je třeba myslet na to, že by naše firma měla mít dostatečné obraty. Jinak jenom těžko dosáhneme na to, aby byl daný úvěr plnohodnotně schválen.
Leasing je podobný, jako půjčka
Druhá možnost financování pomocí úvěrového produktu nese název leasing. V tomto případě jde o variantu, v rámci které taktéž požádáme u úvěrové společnosti nebo banky o peníze, které nám jsou půjčeny. Zde neplatí, že by mohl existovat leasing neúčelový. Ve všech případech je nutné koupit si za dané peníze právě a jenom automobil do naší firmy. Stejně tak je zde povinností daný leasing splácet ve stanovené výši a ve stanovených termínech. I zde může dojít k tomu, že je možné počítat jak s nulovou akontací, tak i s možností vyřízení přímo na místě. Na co konkrétně je třeba myslet, to je informace spojená s tím, že leasing je pro firmy často mnohem výhodnější, jak z hlediska úrokových sazeb, tak z hlediska daňového.
Přesto se ale u leasingu jedno negativum najde. To se týká vlastnictví vozu. Po koupi tedy splácíme automobil formou splátek. Po celou dobu platí, že auto zůstává stále v majetku banky nebo úvěrové společnosti. Ta je také zapsána v technických průkazech. Teprve po zaplacení poslední splátky je možné si daný automobil nechat přepsat do osobního vlastnictví. Zároveň je třeba podotknout, že po dobu leasingu je v částce splátky již zahrnuto pojištění havarijní, stejně jako povinné ručení. Na jednu stranu výhody, kde se nemusíme o nic starat. Na stranu druhou samozřejmě nevýhoda spojená s tím, že může být sjednána pojistka méně výhodná, než pokud bychom si ji zvolili my sami.
Čím se vyznačuje operativní leasing?
I ten je zajímavou možností financování vozu. Dalo by se říci, že je variantou dokonce nejpohodlnější. V rámci dané možnosti totiž vůz využíváme, ale nemusíme se starat o jakýkoliv servis, který je s ním spojen. Jistotou jsou bezplatné výměny oleje a další servisní služby, jistotou je také hrazené pojistné, stejně jako všechny garanční prohlídky a jiné technické služby. Zapomínat také nesmíme na to, že v rámci operativního leasingu daný automobil vlastníme jenom několik let. Následně nám je vyměněn za novější a v mnoha případech lepší model. Ideální hlavně pro ty firmy, které si potrpí na kvalitní vozový park, který obsahuje především novější vozy skvělého technického stavu.
Při popisu této možnosti nesmíme zapomenout na informace o tom, že vůz podobně jako u leasingu nepatří nám, ale úvěrové společnosti. Nebude nám však patřit nikdy, jelikož operativní leasing je spíše typem pronájmu, než možnosti koupě. Za měsíční částku dostaneme automobil do užívání naší firmy bez toho, že by se stal někdy naším majetkem. Výhody z toho plynoucí jsou samozřejmě takové, že se nemusíme starat o nic, co s vozem a jeho provozem souvisí. V rámci správy firemní flotily tak pouze čerpáme pohonné hmoty.
Jak správné financování koupě vozu vybrat?
Pokud máme ve firemní pokladně dostatek finančních prostředků, není samozřejmě problém využít tu nejjednodušší cestu, která počítá právě s možností toho, že auto koupíme za hotové. Pokud tuto možnost vaše firma nemá, je dobré přemýšlet o tom, zda by se vám nevyplatil právě operativní leasing. Ten je ideální možností hlavně tam, kdy nechcete mít žádné starosti se správou aut a vše okolo. Hodí se také ve chvíli, kdy hledíte na stáří vašich vozů. Pokud spravujete flotilu vozů hlavně manažerských, určitě patří tato cesta mezi takovou, se kterou chybu rozhodně neuděláte.
V opačném případě je dobré volit dvě možné financování. U obou platí při výběru stejná pravidla. To nejdůležitější, na co je třeba hledět, to je úroková sazba a dále RPSN. Dnes stačí hledět na druhý ukazatel, jelikož v něm je úrok již zahrnutý. Platí samozřejmě, že čím je tato hodnota menší, tím pro vás logicky mnohem lépe. Zapomínat bychom dále neměli na možnost rozložení splátek. Čím dříve splatíte, tím menší fyzickou sumu zaplatíte navíc. Naopak delší rozložení splátek přináší výhody spojené hlavně s tím, že svůj měsíční firemní rozpočet zatížíte skutečně pouze minimálně. I to je důvod začít nad touto možností přemýšlet.